Rodzaj Isospora

Rodzaj Isospora pasożytuje w jelicie cienkim człowieka i zwierząt. W świecie zwierzęcym szeroko rozpowszechnione są Isospora belli i Isospora hominis wywołujące kokcydiozę owiec, świń, kóz, bydła spotyka się je również u zwierząt laboratoryjnych, u drobiu, u gryzoni. U ludzi znane są sporadyczne lekkie zakażenia, przebiegające z biegunką, które ulegają samowyleczeniu. Człowiek zakaża się drogą pokarmową przez oocysty pochodzące najczęściej od kotów i królików. Rodzaj ten ma podobny cykl życiowy jak Plasmodia, ale bez drugiego gospodarza.

Rodzaj Pneumocystis. Chorobotwórczym przedstawicielem rodzaju jest Pneumocystis carini, pasożyt płuc człowieka i zwierząt, który został wykryty przez Delanowe w 1912 roku. Najczęściej zakaża on niemowlęta, szczególnie wcześniaki, czasem osoby starsze, wywołując u nich śródmiąższowe plazmatyczno-ko- mórkowe zapalenie płuc. Śmiertelność wśród wcześnir.ków dochodzi do 80%. W Polsce opisano kilka przypadków tej choroby. Pierwotniak ma wymiary 1,5 do 2 |im i otoczony jest grubą otoczką mukopolisacharydową.

Jądro położone jest ekscentrycznie. W cystach znajduje się 8 pierwotniaków otoczonych wspólną otoczką. Zakażenie następuje drogą oddechową. Osobnik zakażony wydala cysty z plwociną lub po ich połknięciu z kałem. Najczęściej spotyka się pierwotniaki pośmiertnie w skrawkach histologicznych. Pewne znaczenie diagnostyczne ma odczyn wiązania dopełniacza, a wśród nosicieli odczyn skórny. Dotąd nie powiodły się próby hodowli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *