Wysuszenie riketsji

Wysuszenie riketsji powoduje ich konserwację. W wysuszonym kale wszy lub w martwych wysuszonych wszach zachowują żywotność przez 3 miesiące.

Chorobotwórczość. R. prowazekii wywołuje u człowieka ostrą gorączkową chorobę zakaźną, zwaną durem plamistym epidemicznym (dur osut- kowy, dur historyczny, dur nagminny, dur wysypkowy, tyfus głodowy) – Typhus exenthematicus. Drugą jednostką chorobową wywoływaną przez ten zarazek jest choroba Brilla (Morbus Brillii). Zakażone wszy także chorują i giną po 8-15 dniach.

Człowiek zakaża się przez wtarcie zakażonego kału wszy podczas drapania skóry. Ukłucie wszy nie zakaża człowieka. Tylko w warunkach laboratoryjnych ludzie mogą zakazić się drogą powietrzno-inhalacyjną, przez wdychanie zakażonego kurzu. Okres wylęgania wynosi od 10 do 20 dni, przeciętnie 14 dni. Po tym okresie temperatura ciała wzrasta powoli, przez 2-3 dni, do 314 K (41°C) i utrzymuje się na tym poziomie przez dwa tygodnie, następnie obniża się przez 3-5 dni. Między 3 a 6 dniem objawowej fazy choroby pojawia się charakterystyczna wybroczynowa wysypka na skórze tułowia. Jeśli chorego nie leczy się, to należy liczyć się z wystąpieniem różnych powikłań, jak: podrażnienie ośrodkowego układu nerwowego, zapalenie płuc, ośrodkowa i obwodowa niewydolność krążenia. W późniejszym okresie choroby mogą się dołączyć odleżyny, zgorzel kończyn dolnych, zapalenie ślinianek i inne powikłania. Jeśli organizm chorego przetrzyma 14-dniową wysoką temperaturę, to obniża się ona stopniowo i następuje dość długi okres rekonwalescencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *